New York Díl 1. - Život na Manhattanu


Empire State Building a dolní Manhattan
Už je to půl roku, co jsem se vrátil z USA. Tímto článkem začínám seriál o místech, které jsem navštívil a také přidám pár obecných postřehů. New Yorkem nezačínám jen proto, že jsme ho navštívili jako první. Důvod je ten, že kdybych si ze všech  navštívených míst mohl vybrat jen jedno, kam chci jet znovu, tak je to New Yorku. Určitě si říkáte, proč se proboha ten blázen chce vrátit do toho špinavého velkoměsta? Jak mohl New York vyhrát v kombinaci se slunnou Kaliforníí a úžasným Grand Canynonem?

Položte si trošku hloupou otázku: Co je hlavní město světa? A pokud odpověď nebude New Yorku, tak napište dolů v diskuzi co a proč. (Po několika dotazech na Facebooku mi téměř nikdo neodpověděl New York, tak buď je to jen můj pocit, nebo lidé chtěli být vice kreativní)

Ten pocit, který jsem já měl z New Yorku byl takový, že jsem byl součástí místa, kde se pořád něco děje. Hollywood nám za posledních téměř sto let vnutil představu, že v New Yorku jsme v hlavním městě světa. Ještě žádná katastrofa nevynechala New York. Určitě si pamatujete na okamžik, kdy jste poprvé viděli Planetu opic a zjistili, tu šokující pravdu podle Sochy Svobody napůl zabořené v písku.Najednou se octnete v tom místě, která zná každý na světě. Frank Sinatra zpíva: I wan to be a part of it, New York, New York,..Možná ta představa je falešná a příliš ovlivněná pop kulturou, ale těžko můžeme polemizovat o tom, že New York je za posledních 100 let  (poté co nahradil Londýn) centrem dění. Ať už v dobrém nebo špatném slova smyslu. 

Už od cesty Titaniku, přes první mrakodrap, až po pády dvojčat a Lehman Brothers, byl New York velice důležitou součástí světové historie. A myslím si, že už nezbývá mnoho času a New York toto postavení, které si držel 100 let, ztratí. Reklamní kampaň lákající turisty do New Yorku by mohla znít: Navštivte hlavní město světa dokud není pozdě. Ne že by New York něco takového potřeboval, myslím, že v našem podvědomí něco takového všichni citíme. A o turisty tu nouze není.

Výhled na Manhattan z Long Island City
V Angličtině se New Yorku říká melting pot, u nás pupek světa. Obojí má více méně stejný význam. Je to mix kultury, ras, vyznání a životního stylu. Ne však zcela, pokud se budu držet českého pojmenování pupek světa, tak je to spíše rozdělený žaludek krávy. Většina přistěhovalců, které toto město konzumuje, má své místo. Čtvrti v New Yorku jsou tak odlišné a každá má jinou atmosféru, že nás metro doslova přenáší mezi kontinenty. 

Dav lidí na víkendové pěší zóne na Avenue of Americas protínající téměř celý Manhattan
Nejvýznamnější z těchto čtvrtí bývalých přistěhovalců je určitě China Town a Harlem. Jsou to dva naprosto jiné světy. Samotná procházka v těchto místech je zážitek. Život na ulici v parném srpnovém létě byl v obou místech bujarý a přesto tak odlišný.Při procházení se čínskou čtvrtí mezi nepřeberným množstvím stánkům s jídlem, sáčku s odpadky z  restaurací, které při 30 stupních marně čekali odvoz, vás neustále někdo oslovuje a nabízí hodinky. Až mi to zní trochu absurdně, když o tom píšu, ale opravdu za jedno dopoledne nás oslovilo kolem 10 lidi, kteří nenápadně přistoupí a opakují pořad dokola: Watches, watches? Na poprvé jsem reagoval tak, že jsem jim řekl kolik je hodin. Když však drobný starší muž roztáhl kabát a v něm desítky hodinek připnutých z vnitřní strany, uvědomil jsem si, že ten rozhodně nepotřebuje vědět kolik je hodin.

V málem parku v China townu jsme zažili takovou klasičkou parkovou grilovačku. Až na to, že tam nebyla parta kamaradů, ale desítky lidí a dvě naporcovaná prasata na igelitu na zemi. Nejdříve jsme vůbec netušili, o co jde. Viděli jsme dav lidí s prázdnými tácky obklopující zátarasy. Když jsem vylezli do altánku na kopci, kde zrovna někdo cvičil východní bojové umění, tak jsme uviděli naporcované kusy ugrilovaného prasete, okolo kouř z vonných tyčinek a dav asiatů čekající na svůj příděl masa, který vyměňovali za nějaké kupóny.
Odpolední oběd v China Townu

O hlavy asi zájem nebyl
Okolo starší pánové hráli deskové hry a dámy seděly na lavičkách a z platových misek pojídaly svůj nedělní oběd. Nevím, co tento nedělní oběd měl znamenat, ale trošku jsem měl pocit, že jde o jídlo pro chudé. Většina lidí byla velmi starých, možná ještě původní přistěhovalci, ke kterým americký stát asi štědrý nebyl. Ač jsem pátral na internetu, tak jsem vysvětlení nenašel. 

Poslední nepříliš lichotivá věc na China Townu je zápach. Jsem si skoro jistý, že to bylo způsobené vedrem. Nicméně pytle odpadků povalujících se na chodníku před restaurací, rozhodně chuťové buňky nenabudí. 

Úplně jinou atmosféru zažijete v Harlemu, což je černošská čtvrť severně od Central parku. Obézní černošky extravagantně oblečené (vlevo) se procházeli po ulicích plných malých krámků a stánků, okolo jezdili niggas (vpravo) v obrovských SUV, jednu ruku v okně, zlaté řetězy na krku a hip hop na plný koule.

O kousek dál bylo betonové basketbalové hriště, kde ti co nehráli basketbal, posilovali na hrazdách. Byl to dokonalý kontrast k obézním matkám, které chodili po ulicích okolo.

Po tomto víkendu jsme si říkali, kde jsou vlastně ti bilí muži v kravatách, kteří z New Yorku vládnou tomutu světu. Za víkend jsme jich mnoho nepotkali, což se není čemu divit, spousta z nich na Manhattan dojíždí.

Bílé límečky míří z Wall Street domů

Nicméně v pondělí v 17:30 se na jižním cípu Manhattanu začali rojit z kancelářských budov. Jedna ulice, hned vedle památníků WTC, byla tou dobou uzavřená pro dopravu. A dav lidí v oblecích s povolenými kravatami proudil k podzemní železniční stanici World Trade Centrum. Bylo to jiné než pozorovat víkendovou pohodu v China Townu a Harlemu. Tady na Wall Street všichni spěchali a měli jen jeden cíl. Nasednout do vlaku a odjet pryč z města domů. Jediní kdo byli opravdu na pohodu, byla partička lidí, která si říká Occupy Wall Street. Bohužel, to nebyly nahé ženy s těly popsánými slogany, ale asi 10 unavených mladých lidí, kteří obsadili ulici naproti Wall Street.

Někteří byli ochotni se s vámi bavit, a vysvětlovat proč to vlastně dělají. Ale věština z těchto 10 protestujících polehávala/posedávala na chodníku. Ačkoliv z dálky vypadá finanční čtvrť se svými mrakdoprapy impozantně, procházet se zde je poněkud nuda. Všichni jsou zavření v kancelářích, jen desítky turistů obdivují místa, kde se tolik rozhoduje o světové ekonomice a jejich největším zážitkem je to, že si pak můžou říct: ano byl jsem tam.


Finanční čtvrť (Downtown Manhattan) z lodi

Mnohem zajímavě vypadá finanční čtvrť z dálky, kde se můžeme obdivovat právě dostavované Freedom tower.

V dalších příspěvku ještě zůstanu v New Yorku a zavzpomínám na New York pro turisty. (5th Avenue, Central Park, Times Square, muzea)