Odešel prezident, ať žije prezident!


Před 3 lety v Ostravě 
Tak máme nového  krále prezidenta! Řekli jsme si všichni v pátek po složení slibu Miloše Zemana. Skoro jsme zapomněli to rozhořčení nad tím, koho jsme si to zvolili. Dokud nám média vnucovala obraz Miloše Zemana jako lháře a sprosťáka, tak jsme jejich nenávist převzali a facebook byl toho plný útočných příspěvků. Ale teď po inauguraci už nikdo nechce emigrovat. Uplynulý měsíc média viděla jako nahrazení nenáviděného Václava Klause "moudrým monarchou". Prezident tunelářů a horních 10 tisíc byl vystřídán prezidentem dolních 10 milionů. Jestliže médii tolik nenáviděný Miloš Zeman je v tuto chvíli vnímám tak pozitivně (soudím z jeho korunovace inaugurace), tak jsem rád, že Schwarzenberg prohrál. Protože to bychom teprve viděli show srovnatelnou snad jen s pohřbem Václava Havla. 

Jak je možné že se přestali řešit lži v jeho volební kampani a její pochybné financování? Zalekla se média moci našeho budoucího prezidenta?

Zpravodajství nekriticky informovala o každém jeho kroku. Na jednu stranu je dobře, že ta negativní kampaň, ve které se všechna média postavila za Schwarzenberga, skočila. Bylo však opravdu nutné budovat takový kult osobnosti a sledovat s kým se Zeman setkal a podrobně psát, jak dlouho každá schůzka trvala. Když jsem viděl Události v den inaugurace, nabyl jsem dojmu, že jde spíše o korunovaci. V nádherném Vladislavském sále složil slib, poklonil se u sochy Masaryka, pozdravil se s vojáky a z Petřina vypálila děla slavností salvu. Když jsem v předchozím příspěvku napsal, že nenávist vůči našemu novému prezidentovi nás opět spojí, mýlil jsem se. Co nás teď spojuje je radost z nového prezidenta, radost z tohoto slavnostního okamžiku.

Z jedné věci mám však obavy. A to je sebevědomý výraz Miloš Zemana, kterak kráčí na Hrad. Vypadalo to přesně jako v jeho volebním spotu. Celá ta inaugurace se nesla v příliš monarchistickém duchu. A všichni jsme viděli, co 10 let působení na Hradě udělalo s Václavem Klausem.  Přeji novému prezidenti, aby si nemyslel, že je král. Je totiž riziko, že pokud si to bude myslet veřejnost, tak chudák pan prezident bude chtít vyhovět dolním 10 milionům.