Lesk a bída Los Angeles - město kontrastů
Pokud si vyrazíte na opravdu dlouho procházku v Los Angeles, neuvěříte tomu, že se nacházíte v jednom městě. Nebo dokonce ani v jednom státě. Ono každé město má své lepší a horší čtvrtě, ale to co jsem zažil v Los Angeles, jsem v žádném jiném městě neviděl. Řeknete si, že přeháním, ale už je to několik měsíců, kdy jsem ta byl a tyto vzpomínky pořád zůstávají.


Downtown a okolí
Do samotného centra Los Angeles s mrakodrapy vedou všechny 3 linky metra. Ale kdybych to měl srovnat s Prahou, kde z náměstí republiky dojdete na můstek za 5 minut tak v Los Angeles jsou rozestupy mezi stanicemi na 20 minutovou procházku. Není se čemu divit, metrem zde skoro nikdo nejezdí. A tak navzdory tomu, že frekvence byla v o víkendu co 15 minut, tak metro jelo poloprázdné a plné podivných existencí. Viděl jsem pokus o sbalení v přímém přenosu. Pánovi bylo asi 60 a slečně asi 20, když znechuceně vystoupila tak se ten pán vrátil ke svému kamarádovi a vykládal, že ji už skoro měl, ale zas tak moc se mu nelíbila, tak ji nechal jít. 
Finanční čtvrť


Dálnice v centru LA (c) Dreamstime.com
Většina místních si však tento zážitek nechá ujít a do centra dojíždí po 10 proudových dálnicích, které vedou 
z několika směrů přímo do podzemních garáží vysokých mrakodrapů. Aut je všude v LA takové množství, že okolní budovy jsou mnohdy několikapatrové parkoviště. To se také velice nepříjemně projevuje na místním ovzduší. Z kopců nad Hollywoodem jsou často vidět mrakodrapy vystupující ze smogu. 

Smog v Los Angeles

Samotné centrum je čisté a upravené, ačkoliv na 18 milionovou aglomeraci tam chybí ten ruch velkoměsta. Nikdo tady moc pěšky nechodí. Cestou z hlavního nádraží do Downtownu můžeme dokonce obdivovat mexickou koloniální architekturu, která je obklopená parky. Ty jsou ovšem plné  bezdomovců, kteří zde doslova bydlí.
Park plný bezdomocvů

Pokud zabloudíme jižněji od centra, octneme v největším španělsky mluvícím městě. Nápisy a vzhled obyvatel nám dává zapomenout, že jsme ještě v USA.  Ne nadarmo se LA říká největší mexické město po Mexico City. Okolní čtvrtě jsou pojmenovány velice zajímavě. China Townu se říká Fashion disctrict, Mexická oblast je Jewerly District. Pokud bychom si nebyli jistí, kde se právě nacházíme, tak obchody mluví jednoznačně. Ve Fashion District se zakázková krejčovství střídají s levnými Second Handy nebo asijskými obchody levné módy, tak jak je známe od nás.

Úplně nejbizarnější jsou hračkářství v Toy Districtu, kde jsou podivné průchozí tržnice plné barevných hraček a podivným žertovných předmětů. Toy District je malinkatý, jsou to asi jen 3 souběžné ulice, mezi kterými jsou tyto tržnice a táhnou se jen několik stovek metrů. Ale všude jsou hračky. 


Zajímavostí je parkování, u každé hlavní cesty jsou patrová parkoviště a každé má svého "naháněče". Muži v oranžových vestách vám vstupují do silnice a červeným praporem vás lákají právě do jejich parkoviště.

Skid Row - čtvrť bezdomovců s hned u nablýskaných mrakodrapů
Mimochodem nedaleko Fashion District na dohled od mrakodrapů je místo, kde je největší koncentrace bezdomovců na světě. Dříve se nazývalo Skid Row, dnes ho přejmenovali na Central City East. Jako kdyby tento noblesní název měl vyřešit všechny problémy. 

Hollywood

Když opustíme centrum a vystoupíme ve stanici Hollywood Boulevard, octneme se v turisticky velmi vyhledávané lokalitě. My jsme se ubytovali v motelu přímo na Sunset Boulevard, který je podélný s Hollywood Bld. Filmová studia už v Hollywoodu dávno nesídlí, jejich prostory nahradily fastfoody a čerpací stanice, které jsou zde na každém kroku. Pokud však svou procházku začneme na západní straně ulice, připomíná Hollywood bld vykřičenou čtvrť.  Bary, sexshopy a obchody se suvenýry.  Místní sexshopy jsou však velice tématické. Je libo sexy kostýmek batmana? To jste na správném místě.

Méně rušná východní část Hollywood Bulváru

Ulice Hollywood bld se táhne několik stovek metrů, kde turisticky nejnavštěvovanější je místo okolo stanice metra Hollywood Bld a dále na východ směrem k Beverly Hills. Tady již potkáme davy turistů a pouličním „umělců“ ve filmových kostýmech. Paralelní ulice Sunste Bld je široká třída a táhne se od západu přes celý Hollywood a Beverly Hills až k oceánu. Je to rušná ulice plná levných motelů a fastfoodu s driven. Jako téměř každá ulice i tato je hlavně pro auta. 

Sunset Bulvár


Beverly Hills

Rezidenční čtvrť v Beverly Hills
Nemůžu uvěřit, že jsem v tom samém světě. Drahá nablýskaná auta, perfektně zelené trávníky, zdi tak vysoké, že domy skoro nelze vidět. A hned naproti luxusní nákupní centrum a okolo moderní mrakodrapy. Toto je Beverly Hills. Nikde nejsou žádné fastfoody, jen drahé restaurace. Občas nějaký ten Starbucks. Turistů tu není mnoho, většina jen projíždí autem a rozhlíží se. U cedule označující Beverly Hills s auta vystoupili dva kluci a požádali mě, ať je vyfotím. Než jsem se nadál, začali se před objektivem tulit a pózovat, poděkovali a pak naskočili zpět do auta. Takové dvě nádherné hrdličky…

Tak takové je Los Angeles. Downtown na vás město křičí o pomoc v nouzi a bídě a Beverly Hills se před vámi předvádí a nakrucuje v celé své kráse. 

Ostatní články ze seriálu o USA: