Jsem rasista


...ale bojuji s tím. Přijde mi, že různé xenofobní předsudky máme všichni hluboko v podvědomí. Ona totiž generace před námi nebyla zvyklá na "multikulti". A tak jsou nám tyto rasistické předsudky vštěpovány náznakově do hlavy od malička. Ať už od našich rodičů nebo prarodičů. A nebo se na internetu dozvídáme vtipnými konspiračními teoriemi o tom, jak Romové jsou u nás zvýhodnění. Co je to za výhodu žít ve společnosti, kde vás většina odsoudí ještě než vylezete z porodnice? 

Ale abych se vrátil k tomu rasismu. Asi nejsem takový rasista, který hajluje a vykřikuje smrt Romům (nejspíše by použil slovo cikán). Ani nejsem ten mainstreemový rasista, co nadává v hospodě a sdílí obrázky tohoto typu:

Nejsem ani ten konzervativní rasista, který vidí v promíchání ras konec naší evropské kultury. Jsem kryptorasista. Nikde to neříkám, sdílím příspěvky bojující proti těmto předsudkům. Lajkuju na Facebooku ty správné názory. Asi jako odpustky proti těm předsudkům, co mám v hloubi duše. Na Palmovce jsem často vídal podivné existence, ale vždy mi hlavou proběhla myšlenka o tom, že to zas vyřvávají cikáni. Nebo pokud vidím v nacpané  tramvaji podezřelého člověka, tak i když jeho podezřelý zjev neovlivní barva pleti, hned mě napadne, že je to Rom. Tak bacha na peněženku.  Jenže podezřelá individua nemusí být Romové. Je to v xichtu a ne barvě pleti. Ale jako spousta jiných nevhodných věcí mě to napadne.

Trochu se za ty myšlenky stydím. Ale za moje podvědomí asi nemůžu, jediné co můžu je nechovat se jako zvíře a nenechat se ovládat něčím, co mozek nepovažuje za správné.

Pokud něčí mozek považuje tyto hluboko zakořeněné předsudky za ty správné, je to trochu problém. Ale i na tom jde zapracovat. Neztrácejte v sobě naději a bojujte s krytorasismem, je ve vás všech.