Singapur - Little India


Podle průvodce patří tato čvrť mezi 10 nejlepších atrakcí. Pro stovky tisíc jejich obyvatel to není ovšem žádná atrakce, ale kousek Indie, domova. Z centra města je to sice jen 3 stanice metrem, ale je to jako cesta časem do minulosti. Pryč je ta krásná upravenost širokých bulvárů lemovaných vzrostlými stromy. Uličky jsou tu drobné a plné všemožného haraburdí. Autentičnost ještě podtrhuje to, že tu prakticky neuslyšíme angličtinu, i když je to v Singapuru úřední jazyk.

V této čtvrti jsme se ubytovali na jedné ze dvou hlavních cest, které Malou Indii ohraničují.

Mezi starými domy se tyčí několik desítek výškových budov.
Proto jsou ulice Malé Indie neustále plné lidí.
Celá čtvrť je plná malých restaurací, které zasahují až do chodníku. Při odpolední procházce Malou Indií jsme prošli desítkami restaurací, které opravdu nejde minout. Abyste prošli ulicí dál musíte skrz restauraci. Většina restaurací totiž, řekl bych, že zcela záměrně zabarikáduje chodník stoly pro hosty nebo čímkoliv jiným. Vám potom nezbývá nic jiného, než projít volným průchodem, který vás vede kolem pultíku, kde vám prodavač okamžitě vnucuje jídlo a nabízí stůl.

Jedna z těch lépe průchozích restaurací na chodníku
To stejné ostatně platí i o obchodech. Všechny jsou otevřené do ulice. A přímo na chodníku mají vyskládané zboží. Jednou jsem viděl i pojizdnou pokladnu na chodníku, který byl také zaplněn regály se zbožím. Většinou zůstane jen velice úzký průchod pro jednu osobu. Příjemná procházka ve dvou, abyste si popovídali je nemožná. Pěkne za sebou a kličkovat mezi regály, zaparkovanými motorkami, koly a úplně nejčastěji obědvající lidmi. Ti mimochem jí zhruba to stejné jídlo, ať je ráno nebo půlnoc.

Takto vypadá typický chodník, neustálé kličkování. 


Na Malé Indii se mi nejvíce líbilo jídlo. Už od nás jsem na Indické jídlo zvyklý a tohle nebylo pálivější, ale chutnější. O jídle napíšu samostatný článek, tak snad jen jedna zajímavost. Většina indických restaurací je zde vegetariánských, a pokud nějaká podává i maso, je tam vysloveně napsané: non-vegetarian.
Typické jiho-indické vegetariánské jídlo servírované na palmovém listu. 

Zajímavá jsou také dvě velká tradiční nákupní centra. Nečekejte nablízkané výlohy a spoustu prostoru, ale spíše obrovské hromady zboží naskládaného tesně vedle sebe. Obchodní centrum Mustafa je 6ti patrové a plné údajně úplne všeho, co člověk potřebuje. Neměli jsme sílu to projít a ověřit, jen nákup džusu a ovoce na jednom patře nám zabral půl hodiny. Byli jsme tam něco kolem půlnoci a bylo tam živo jako přes den. Místní si vyrazili na svůj běžný nákup potravin s malými dětmi, nebo nakupovali parfémy a drogérii nebo vlastně cokoliv. Před sebou totiž tlačili vozíky plné zboží a noční hodina je netrápila. Říká se, že to centrum nikdy nespí a nejsíš je to pravda.Druhým rušným místem je Takka Center, které je známé pro svůj Hawker place (spousta maličkých prodejen jídla), což je na první pohled trošku špinavé místo, ale údajne plné velmi chutného jídla. My jsme z těchto horkých a upocených míst plných zápachu smaženého jídla tak nadšení nebyli. Ale patří to k místnímu zvyku, jíst v těchto levných (jídlo za 60kč) vývařovnách.

Tekka Hawkers place - desítky malých vývařoven a davy lidí 

Okolí a horní patra Takka Centra jsou plna obchodů s tradičími indickými výrobky a také neznámou zeleninou.