3 způsoby jak půjčit auto v zahraničí a 6 věcí, na které si dát pozor

Přes vánoce jsem nějaký čas trávil nad tím, abych co nejlevněji půjčil auto na dovolenou ve Španělsku. Rád bych se s Vámi proto, podělil o pár tipů, aby vám hledání té nejvýhodnější nabídky nezabralo tolik kolik hodin kolik mě. Všechno budu ukazovat na svém konkrétním případě:

Co nejmenší auto pro dva lidi na 9 dní v Malaze ve Španělsku. 

Našel jsem 3 cesty jak na to jít.  
  • Na webu sítě světových auto půjčoven (Např: Budget, Sixt, Europecar, Avis,...)
  • Přes vyhledávače nejlepší cen
  • Menší půjčovny v konkrétním místě

 
Dále se na konci článku dozvíte, na co si dát pozor abyste hned na letišti neplatili zbytečné poplatky, kterým se lze vyhnout.  

1. Na webu sítě světových auto půjčoven (Např: Budget, Sixt, Europecar, Avis,...)

Najdete si nějakou známou auto půjčovnu, se kterou máte dobré zkušenosti. Jdete na její web, vyplníte od kdy do kdy chce auto a dostanete nabídku.


Výhody:
Asi dobrý zákaznický servis a jistota u koho si půjčujete.
Lepší servis (při nehodě výměna auta, pokud je v blízkosti pobočka půjčovny)


Nevýhody:
V některých případech až dvojnásobná cena.
Ke stejným výhodám se dostanete, pokud si půjčíte auto u "značkové" půjčovny přes některý vyhledávač.

2. Přes vyhledávače nejlepší cen

Mám několikaletou zkušenost s Rentalcars.com. Za poslední 2 roky jsem několikrát rezervoval auto přes tento vyhledávač a neměl jsem problém; ani s uplatněním pojistky (poškozený disk po prasknutí pneumatiky).

Nicméně mám dnes pocit, že těží ze své obecné známosti a snadné vyhledatelnosti a cenové nabídka už není ta nejlevnější. Druhý vyhledávač, který jsem zkusil je Argus Car Hire. Oba jsem si raději prověřil na tom webu, kde zákaznici píšou zkušenosti s těmito vyhledávači:
http://www.reviewcentre.com/reviews89607.html
http://www.reviewcentre.com/reviews89413.html

A zde je už cenová nabídka:


 Úplnou náhodou jsem zároveň dostal na stránky Argus jak v angličtině tak češtině. V angličtině je cena o 500 Kč menší, stačí ve vyhledávání změnit jazyk.Výhody:
- velký výběr vozidel
- velmi nízká cena

Nevýhody:
- musíme připočítat ještě poplatky, které by měli být v podmínkách, u nejlevnějších nabídek není cena konečná!!!

V případě Španělska to je 25 EUR za doplnění nádrže. Viz níže: Na co si dát pozor


 
3. Menší půjčovny v konkrétním místě

Tato možnost často může být nejvýhodnější, najdete půjčovnu na místě nebo na internetu a půjčíte si auto na přímo bez prostředníka.

Zde to asi nelze nějak zobecnit, protože každá lokální půjčovna bude mít nastavenou jinou smlouvu, jiný systém placení. Čtěte níže, na co si dát pozor, ať vaše dovolená nezačne, tím, že hned na letišti platíte více než jste čekali.Na co si dát pozor:


1. Palivo:
  • Dostanete plnou nádrž (nebo polovinu) a tu zaplatíte podle místní ceny benzínu. Těžko říct kolik to bude předem. Když to vrátíte opět s plnou nádrží, tak Vám vrátí po několik týdnech až měsících zpět cenu předplaceného paliva. Nicméně Vám naúčtují poplatek 24 - 26 EUR za logistiku s tím, že Vám dali auto s plnou nádrží. Týká se jen těch nejlevnější nabídek.
Tuto možnost rozhodně nedoporučuji, příliš mnoho cestovatelů si v diskuzích stěžuje, že nedostali zpět na kartu peníze, za to, že vrátili auto s palivem.


  • Dostanete plnou nádrž a vracíte s plnou - nic neplatíte, žádné poplatky. Jen pokud nevrátíte s plnou.

Rozdíl v ceně u jednoho konkrétního vozidla je 33 EUR. Což nejspíše odpovídá těm 25 EUR včetně daně. Já doporučuji raději možnost: Pick up and return full, která možná je o 2-3 EURA dražší, ale máte jistotu.


2. Podmínky v češtině
Nedávají smysl, jsou přeloženy automatickým překladačem a těžko je využijete, když se pak budete hádat s půjčovnou, že v českých podmínkách píšou, že palivo platit nemusíte. Zrovna tento odstavec tvrdí  česky, že palivo je součástí ceny a anglicky, že palivo se musí zaplatit. 

Pokud umíte alespoň trochu anglicky, vždy si čtěte podmínky v angličtině nebo si je s pomocí přeložte sami.


Dejte si taky pozor na to, abyste jste měli neomezený počet najetých km, není to samozřejmost.

3. Věk a pojištění
Měli byste splňovat věkovou hranici 25 - 75 let. Jinak je za každý den dražší pojištění.


4. Platba při rezervaci
Můžete zaplatit jako klasickou platbu na internetu, jak už debetní tak kreditní kartou. Pokud platíte kreditní kartou a cenu k platbě máte v cizí měně ověřte si jaký kurz bude při platbě použit. Například Citibank používá kurz 29 Kč za Euro, ČSOB 27,5 Kč. A 5% rozdíl v cenně je už dost znát. Pokud to vyhledávač nebo web, na kterém za rezervaci platíte umožňuje přepněte do korun a snažte se platit v korunách. Ne vždyt o půjde a před placením, se objeví částka v eurech a výsledná částka v korunách je jiná od té, podle které jste vybírali auto. 

5. Pojištění
Každé auto je ze zákona pojištěné s určitou spoluúčastí, liší se stát od státu ale obecně platí následující:
- pojištění proti krádeži v plné výši
- povinné ručení je součástí
- havarijní pojištění se spoluúčastí

Doplňkové pojištění Vám pokryje případnou spoluúčast při nehodě, ale obecně se nevztahuje na pneumatiky, podvozek a skla.

6. Otevírací doby půjčovny a poplatky za noční půjčení
Nízkonákladové lety často přistávají v nočních hodinách, pokud půjčovna není otevřená v dobu příletu, tak by Vám vyhledávač neměl dovolit si půjčit auto v tuto dobu (vyzkoušeno). Nicméně, v podmínkách půjčovného by mělo být napsáno kolik si účtují za přistavení vozidla v nočních hodinách. Pohybuje se o to od 20 do 50 EUR a je to splatné na místě.